Jak projektuje się tłumiki akustyczne?
Instalacja wentylacyjna jest istotną częścią każdego budynku. Zadaniem wentylacji jest oczywiście usuwanie z pomieszczeń nadmiaru wilgoci i zanieczyszczeń, jak również dostarczenie świeżego powietrza. Aby zmniejszyć poziom hałasu, który powoduje wentylacja, wykorzystuje się tłumiki akustyczne. Jak się je projektuje? Dowiedz się więcej!
Tłumik akustyczny!
Tłumik akustyczny jest elementem kanału wentylacyjnego, a jego głównym zadaniem jest wyciszenie dźwięków powstających przy pracy wentylacji budynku. Przekrój tłumika jest zazwyczaj większy niż sam przekrój kanału, a jego środek wyposażony jest w specjalne przegrody. Dzięki tym przegrodą strumień powietrza jest hamowany, a niesione przez niego dźwięki są wygłuszane. Aby dodatkowo pochłaniać niechciane dźwięki i drgania, tłumiki są wyposażone w materiał wygłuszający. Chcąc zminimalizować wzrost oporów przepływu, należy umieścić tłumik w strefie jak najmniejszych prędkości przepływu.
Projektowanie tłumików!
Przy projektowaniu tłumików bardzo ważną rzeczą jest ich długość. Okazuje się, że im węższy jest tłumik, tym bardziej obniża się wydajność takiego wentylatora. Długość tłumika akustycznego ma więc bezpośredni wpływ na ilość powietrza, która dociera do pomieszczenia. Wybierając odpowiedni tłumik, warto wziąć pod uwagę moc wentylatora, dopiero potem dobrać do niego odpowiedniej długości tłumik. Warto zaznaczyć, że materiały stosowane na tłumiki akustyczne dobierane są w zależności od zastosowań branżowych danego miejsca, jak i temperatury oraz ciśnienia przepływających przez owe tłumiki. Dobierając więc tłumik do instalacji wentylacyjnej, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- odpowiedni wybór umiejscowienia tłumika w instalacji,
- kształt przekroju poprzecznego,
- opory przepływu powietrza przez tłumik.
Warto również zwrócić uwagę na szumy przepływowe, które mogą być generowane przez tłumik.